Oficjalny blog Starterfirm

Postaram się wyjaśnić, dlaczego opłata za przygotowanie strony internetowej nie jest ostatnim wydatkiem z nią związanym, ile można płacić, aby nie przepłacać i na co zwrócić uwagę wybierając wykonawcę naszej strony internetowej w kontekście przyszłych płatności, aby uniknąć niemiłego zaskoczenia.

Opłaty cykliczne związane ze stroną internetową.

Cykliczne płatności związane ze stroną www

Bardzo ważne jest, aby mieć świadomość, jakie opłaty będą związane ze stroną internetową w przyszłości, już na etapie projektowania strony internetowej. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek i pomoże podjąć świadomą decyzję dotyczącą wyboru firmy, która zaprojektuje naszą stronę internetową. Dlatego zachęcam wszystkich decydujących się na stronę internetową, aby śmiało pytali wykonawcę o te kwestie.

Dobrą praktyką projektanta jest poinformować klienta o tym, na samym początku (najlepiej przed podpisaniem umowy).

Strona internetowa vs. samochód

Najłatwiej będzie to wyjaśnić na przykładzie. Zrobienie strony internetowej porównałbym do kupienia samochodu. Zakup samochodu wiąże się z jednorazowym wydatkiem (ew. rozłożonym na raty kredytowe), ale również późniejszymi opłatami eksploatacyjnymi. Chyba nie można mieć za złe producentom samochodu, że później będziemy zmuszeni do odwiedzania stacji paliw, chcąc aktywnie korzystać z samochodu?

Obrazowo można by przedstawić sprawę następująco:

 

Samochód

Strona internetowa

Początkowa płatność

Zakup samochodu

Projekt strony internetowej

Eksploatacja

Miejsce parkingowe i paliwo

Domena i hosting

Dbanie o poprawne funkcjonowanie

Przeglądy

Administracja

Modyfikacje

Zakup elementu np. aluminiowych felg

Rozbudowanie strony, np. o podstronę z blogiem

Gwarancja

Odpowiedzialność producenta pod warunkiem serwisowania w ASO

Odpowiedzialność projektanta pod warunkiem wyłącznego dostępu do strony

Zwięzły opis co składa się na stronę internetową i wyjaśnienie czym jest domena i hosting znajdują się w artykule ABC stron internetowych.

Wniosek nasuwa się sam. Czy przyszłoby nam do głowy pojechać na stację paliw i żądać zatankowania samochodu za darmo? Raczej nie. Podobnie nikt nie zrobi nam rok po zakupie samochodu bezpłatnie przeglądu, czy nie ofiaruje za darmo nowych felg. Wiąże się to po postu z kosztami i czasem potrzebnym na wykonanie pewnych czynności. Podobnie jest ze stroną internetową. Jeżeli chcemy, aby prawidłowo funkcjonowała, trzeba pamiętać o tym, że ktoś musi nad nią czuwać.

Od razu chcę uspokoić, że przyszłe koszty związane ze stroną internetową nie powinny być wysokie.

Ile powinna kosztować domena i hosting?

Na przykładzie trzech popularnych polskich rejestratorów domen, cena za przedłużenie domeny .pl na kolejne 12 miesięcy to kwota odpowiednio:

 • 99 zł (az.pl, AZ.pl Sp. z o.o.)
 • 99 zł (home.pl, Home.pl SA)
 • 100 zł (nazwa.pl, NetArt SA)

Powyższe ceny to kwoty netto, w przypadku posiadania jednej domeny .pl.

Cena najtańszego rocznego hostingu oferowanego przez wspomniane firmy, zapewniającego bazę danych (czyli możliwość zaprojektowania strony w najpopularniejszy obecnie sposób – w oparciu o system zarządzania treścią) to odpowiednio:

Powyższe kwoty to ceny netto przedłużeń w pełnej kwocie, bez rabatów, czyli tyle ile zapłacimy w kolejnych latach (firmy kuszą co prawda atrakcyjnymi rabatami sięgającymi nawet 90%, ale my analizujemy ile zapłacimy w kolejnych latach). Stan na dzień 2013-11-24.

Podsumowując płatności, samodzielne przedłużenie hostingu i domeny u popularnych polskich rejestratorów to łączny koszt:

 • 347 zł netto (az.pl)
 • 299 zł netto (home.pl)
 • 650 zł netto (nazwa.pl)

Jak widać w przypadku popularnych firm, koszt utrzymania pojedynczej strony jest dość wysoki. Trzeba się zastanowić, czy opłaca się kupować hosting i domeny na własną rękę, chcąc utrzymać swoją stronę internetową.

Jak oceniam roczny koszt utrzymania strony?

Tanio: mniej niż 200 zł

Jeżeli płacimy za przedłużenie domeny i hostingu mniej niż 200 zł netto, uważam że jest to bardzo atrakcyjna cena.

Umiarkowana cena: 200 zł - 300 zł

Łączny koszt przedłużenia domeny i hostingu na kolejne 12 miesięcy w granicy 200 zł - 300 zł netto, uważam za rozsądny. Nie jest to najtańsza oferta, ale jeżeli strona funkcjonuje prawidłowo, znajduje się na dobrym (szybkim) hostingu i nie ma problemów z jej dostępnością, a dostawca dodatkowo oferuje pomoc techniczną 24 godziny na dobę, według mnie jest to cena do zaakceptowania.

Drogo: więcej niż 300 zł

Jeżeli łącznie za przedłużenie hostingu i domeny, ktoś chce od nas znacznie więcej niż 300 zł netto, to radziłbym poszukać innej firmy. Bez problemu znajdziemy dobry hosting i rejestratora domeny w łącznej cenie mniejszej niż 300 zł rocznie.

UWAGA

Rozważania dotyczą cen utrzymywania prostych firmowych stron wizytówkowych, które nie posiadają złożonej funkcjonalności i nie generują dużego ruchu.

W przypadku rozbudowanych stron, obsługujących wiele użytkowników dziennie, niezbędne jest wykupienie znacznie wydajniejszych (i droższych) rozwiązań. Najczęściej jest to serwer dedykowany, a nie hosting współdzielony.

Koszt przedłużenia domeny i hostingu w Starterfirm

W Starterfirm koszt przedłużenia domeny .pl na kolejne 12 miesięcy to 99,00 zł netto, koszt przedłużenia hostingu w pakiecie Starter, to również 99,00 zł netto.

Zatem całkowita cena przedłużenia funkcjonowania strony internetowej w Starterfirm na kolejny rok, wynosi 198,00 zł netto dla domeny .pl oraz hostingu Starter.

Poniżej znajdują się pliki pdf z aktualną ofertą hostingu i domen w Starterfirm.

Pierwszy rok nowej domeny .pl oraz hostingu STARTER zapewniamy bezpłatnie, w cenie strony internetowej, dla wszystkich klientów Starterfirm.

Zapraszam do zapoznania się z naszą ofertą stron internetowych oraz realizacjami stron internetowych.

Dla osób, które chcą samodzielnie prowadzić swoją stronę internetowej, z czystym sumieniem polecam hosting HEKKO. Przez ostatnie lata współpracowałem z az.pl, home.pl, linuxpl.com oraz nazwa.pl, ale to właśnie Hekko wskazałbym jako najlepszy wybór, oferujący bezkonkurencyjny stosunek jakości do ceny.

Niższa cena absolutnie nie oznacza kompromisów odbijających się na jakości hostingu. Powiem więcej, według moich osobistych testów, Hekko oferuje znacznie szybszy hosting niż np. home.pl. Wynika to z poprawnej dystrybucji zasobów serwera na poszczególnych użytkowników, co mam wrażenie nie za dobrze działa w home.pl.

Co ciekawe testy (wielomiesięczne) przeprowadzałem porównując hosting w Home z linii profesjonalnej (Business Server Pro kosztujący 900 zł netto rocznie, aktualnie już niedostępny w ofercie) z hostingiem w Hekko EasyPack+ kosztującym 70 zł netto rocznie.

Darmowe hostingi

Wobec niewysokich abonamentów za profesjonalny hosting, nie polecam korzystania z darmowych hostingów w celach komercyjnych.

Główne powody, które według mnie dyskwalifikują darmowy hosting:

 • najczęściej brak bazy danych
 • wyświetlanie nachalnych reklam (bardzo źle wpływa na odbiór strony przez odwiedzających)
 • w niektórych ofertach (szczególnie tych połączonych z darmową stroną internetową) strona wyświetlana jest w ramce, co utrudnia skuteczne pozycjonowanie oraz wyświetlanie strony w niektórych przeglądarkach
 • mała pojemność hostingu
 • ograniczenia w ilości i wielkości plików
 • ograniczona możliwość konfiguracji (w tym skrzynek e-mail)
 • długi czas ładowania się strony
 • brak gwarancji dostępności (stosunkowo częste przypadki, gdy strona nie wyświetla się)
 • brak kopii zapasowych (ogromny problem w przypadku awarii hostingu - możliwość całkowitego utracenia strony)

Inne opłaty związane ze stroną internetową

Większość firmowych stron wizytówkowych, nie wymaga regularnego dodawania treści (chyba, że prowadzony jest blog). Dlatego wiele stron funkcjonuje latami, bez wprowadzania jakichkolwiek zmian, a jedynymi opłatami są wspomniane wyżej koszty przedłużenia domeny i hostingu.

Jeżeli pojawi się potrzeba dodania podstrony, albo jakiejś funkcjonalności, to sprawa nie jest już tak prosta do wycenienia, ponieważ każdorazowo jest to indywidualny przypadek. Mogę jedynie podpowiedzieć jak oszacować sobie, czy kwota za dodanie podstrony jakiej żąda od nas administrator jest adekwatna.

Najprościej porównać kwotę, do całkowitej opłaty za przygotowanie strony. Jeżeli za dodanie jednej podstrony, wykonawca zażyczy sobie powiedzmy 800 zł (a przygotowanie całej strony kosztowało np. 1200 zł), to prawdopodobnie jest to zawyżona cena. Ale trzeba pamiętać, że podobnie jak w przypadku pytania "Ile kosztuje strona internetowa", w przypadku modyfikacji strony prawidłową odpowiedzią będzie: to zależy.

O ile w przypadku domeny i hostingu sprawa jest prosta, to niestety bardzo ciężko byłoby jednoznacznie powiedzieć jaka kwota za aktualizację jest dużą czy małą stawką. Wszystko zależy od kalibru zmian na stronie. Czasami coś może wydawać się kosmetyczną zmianą, a wymagać ogromnej ilości pracy na zapleczu strony (od strony administratora, niewidocznej dla użytkownika).

Jeżeli mamy wątpliwości, zawsze dobrym pomysłem będzie zasięgnięcie porady znajomego, który może ma nieco większe doświadczenie w dziedzinie stron internetowych.

Zapraszam do zadawania pytań i dyskusji.

Komentarze  
#3 starterfirm.pl 2014-02-13 20:16
Panie Robercie, chodzi o Panu o e-wizytówkę (stronę reklamową w domenie starterfirm.pl) czy o Pana stronę internetową?

W przypadku e-wizytówki jest to bezpłatne, prosimy o kontakt (na podstronie Kontakt znajdzie Pan na pewno dogodny sposób na kontakt z nami).

Jeżeli chodzi Panu o własną stronę internetową, to będzie zależało to od systemu na jakim funkcjonuje strona. Prosimy o więcej informacji (najlepiej również skontaktować się w jeden z sposobów podany na podstronie Kontakt).

Pozdrawiam,
Michał Pytko (starterfirm.pl )
#2 Robert z Lublina 2014-02-13 19:06
Proszę mi powiedzieć jaka jest cena zmiany adresu na stronie internetowej już istniejącej
#1 Robert 2013-11-24 12:54
Bardzo fajnie wytłumaczone, dzięki!

Poznaj opinie naszych klientów

Katarzyna Główczyk

Od kilku lat współpracuję z Starterfirm przy administracji witryną internetową. Strona funkcjonuje bez zakłóceń, zawsze z dużym wyprzedzeniem otrzymuję przypomnienia o kończącym się okresie abonamentu na hosting oraz domenę.

- Katarzyna Główczyk
Właściciel firmy doradczej

Agencja interaktywna Starterfirm
Telefon: (+48) 884 889 447
E-mail: biuro@starterfirm.pl
Kraków, ul. Bosaków 5A / 87A

Wszelkie prawa do treści niniejszej strony zastrzeżone
© Michał Pytko IP Studio.