Oficjalny blog Starterfirm

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo online, certyfikat SSL (Secure Socket Layer) stał się nieodłącznym elementem każdej strony internetowej.

Certyfikat SSL na stronie internetowej

Zarówno komercyjne, jak i darmowe certyfikaty SSL zapewniają szyfrowanie danych przesyłanych między serwerem a klientem, ale istnieją powody, dla których warto zdecydować się na wybór komercyjnych opcji takich jak Rapid SSL (zamiast darmowego certyfikatu np. Let's Encrypt). Oto kilka z nich:

  1. Dłuższy okres ważności: Let's Encrypt oferuje certyfikaty z 90-dniowym okresem ważności, co oznacza, że muszą być one odnawiane co trzy miesiące. Komercyjne certyfikaty mogą być ważne przez rok lub dłużej, co zmniejsza ryzyko przerw w działaniu z powodu wygaśnięcia ważności certyfikatu.
  2. Brak problemów z odnowieniem: Jednym z wyzwań, które mogą wystąpić przy korzystaniu z bezpłatnych certyfikatów Let's Encrypt, są potencjalne problemy z automatycznym odnowieniem. Ponieważ certyfikaty te mają krótki okres ważności, bardzo ważne jest ich regularne odnawianie. Chociaż istnieją narzędzia i skrypty mające na celu automatyzację tego procesu, nie zawsze działają one bezbłędnie. Może to prowadzić do sytuacji, w której certyfikat przestaje być ważny, co skutkuje ostrzeżeniami o nieważnym certyfikacie wyświetlanymi użytkownikom lub nawet przestojami w działaniu strony. W przypadku komercyjnych certyfikatów, które mają dłuższy okres ważności i są zarządzane przez dostawców oferujących wsparcie techniczne, ryzyko takich problemów jest znacznie mniejsze, lub w ogóle nie występuje.
  3. Wyższy poziom zaufania: Komercyjne certyfikaty oferują wzmocnione weryfikacje, które wymagają dodatkowego sprawdzenia tożsamości firmy. To nie tylko zwiększa zaufanie wśród użytkowników, ale również może poprawić pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania.
  4. Wsparcie techniczne: Komercyjne certyfikaty SSL zazwyczaj oferują wsparcie techniczne, które jest dostępne w razie jakichkolwiek problemów z instalacją lub konfiguracją certyfikatu. Dla firm, które nie mają specjalistycznego zespołu IT, to kluczowy atut.
  5. Ubezpieczenie: Komercyjne certyfikaty SSL oferują ubezpieczenie w przypadku naruszeń bezpieczeństwa lub ataków, które mogą prowadzić do strat finansowych dla firmy.
  6. Kompatybilność z urządzeniami: Chociaż Let's Encrypt jest szeroko akceptowany, w niektórych starszych systemach lub urządzeniach może wystąpić problem z kompatybilnością. Komercyjne certyfikaty zazwyczaj zapewniają szerszą kompatybilność.
  7. Profesjonalny wygląd: Posiadanie komercyjnego certyfikatu SSL może przekazać bardziej profesjonalny wizerunek, co jest ważne dla firm pragnących budować zaufanie wśród swoich klientów.

Podsumowując, chociaż darmowe certyfikaty SSL, takie jak te oferowane przez Let's Encrypt, mogą być doskonałym wyborem dla indywidualnych użytkowników. Dla firm i korporacji komercyjne certyfikaty, takie jak Rapid SSL, oferują wiele korzyści, które czynią je lepszym wyborem. Bez względu na to, która opcja jest wybierana, najważniejsze jest, aby strona miała aktywny i prawidłowo skonfigurowany certyfikat SSL, zapewniając bezpieczeństwo dla jej użytkowników.

Poznaj opinie naszych klientów

Opinia klientki

Jesteśmy zadowoleni z naszej współpracy z Pana firmą. Potraficie wprowadzić w życie nasze pomysły. Cenię najbardziej szybkość reakcji w wprowadzaniu zmian na stronie i sprawną komunikację.

- Izabela Krupa
Housekrup

Agencja interaktywna Starterfirm
Telefon: (+48) 884 889 447
E-mail: biuro@starterfirm.pl
Kraków, ul. Bosaków 5A / 87A

Wszelkie prawa do treści niniejszej strony zastrzeżone
© Michał Pytko IP Studio.